Wspinaczka dzieci

Wspinaczka dzieci

Wspinanie to bez wątpienia piękny sport. Sport dla ludzi twardych fizycznie i mentalnie, trudny technicznie i wymagający siły i koordynacji. Nominacja do grona dyscyplin olimpijskich dodała wspinaniu prestiżu i pozwoliła wyjść ze sportowego podziemia. Patrząc na liczbę osób zapisujących się na zajęcia sekcyjne, można stwierdzić, że popularność wspinaczki rośnie w zawrotnym tempie, co ma ogromne zalety. Oprócz dorosłych, chcących spróbować swoich sił w pionowym świecie, na sztuczne ściany przychodzi bardzo dużo dzieci, co cieszy, ze względu na to, co wspinaczka może dzieciom zaoferować. Wspinaczka szlifuje ciało i umysł. Rozwija większość partii mięśniowych, z dużym naciskiem na mięśnie szkieletowe, zwiększa poczucie własnego ciała oraz ruchu, jest znakomitą dziedziną ogólnorozwojową i pozwala wsłuchać się w siebie. A w natłoku spraw i decyzji szkoli dodatkowo swoich adeptów w zakresie umiejętności psychicznych niezbędnych współczesnemu uczniowi.

Zacznijmy od skupiania uwagi. Podczas wspinania młody człowiek całą uwagę skupia na tym na jakich stopniach postawić nogi, jaki ruch wykonać oraz jakie chwyty złapać w następstwie ruchu. Jeśli drogę przechodzi w kilka minut, to mamy doskonały trening koncentracji, która przydaje się w szkole, podczas nauki, czy też w domu przy wykonywaniu różnych czynności. Koncentrację warto ćwiczyć od lat dziecięcych, bowiem to bardzo ważna umiejętność, z którą często, jeśli jest nie trenowana, my, dorośli, mamy problem. Z koncentracją wiążą się również procesy pamięciowe i pomimo iż dzieci i młodzież mają ją doskonałą, to warto wspinaniem doskonalić umiejętność zapamiętywania. Zaraz, zaraz, ale jak wspinanie wpływa na pamięć? Otóż odpowiedź jest dość prosta, mianowicie przy kolejnych powtórzeniach drogi młody wspinacz zapamiętuje kolejność chwytów i stopni, ale to nie wszystko, bowiem ma za zadanie zapamiętać poszczególne ruchy i ich sekwencje, które dobrze zapamiętane działają na innych drogach. 

Gdy młody człowiek złapie już wspinaczkowego bakcyla można się spodziewać, że wspinanie wesprze kształtowanie wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Przejście drogi wspinaczkowej wymaga uporu, a także mentalnej gry, by w tym uporze wytrwać, natomiast każda zrealizowana droga wspinaczkowa jest małą cegiełką do budowania pewności siebie. Im więcej z siebie młody wspinacz włoży w przejście drogi, tym więcej satysfakcji będzie czuć, a jednocześnie będzie mieć świadomość, jak dużo zależy od niego samego. Bardzo ciekawym aspektem wspinaczki jest precyzja. Często wystarczy różnica kilku milimetrów w dokładności złapania chwytu lub postawieniu nogi na stopniu lub ustawieniu ciała by być zmuszonym jeszcze raz atakować drogę. Ta konieczność precyzji może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój dokładności w działaniu u dziecka lub nastolatka,  co również się przydaje w pozawspinaczkowych zajęciach.

By wymienić wszystkie zalety dziecięcego i młodzieżowego wspinania należałoby napisać książkę i to zapewne przyzwoitej objętości. Niemniej jednak, nie można pominąć jeszcze jednej ważnej cechy wspinaczki, mocno związanej z radością z uprawiania sportu i dobrą zabawą. Otóż, wspinanie jest szalenie ciekawym zajęciem, zawsze zróżnicowanym, cały czas atrakcyjnym, a to wynika z faktu, że każda droga wspinaczkowa jest inna. Ta różnorodność dotyczy dróg na sztucznej ścianie czy też w skałach, a wiąże się z różnorodnością chwytów, stopni i formacji, wspinanie to także nowe miejsca, nowi znajomi. Te nowości budują otwartość oraz chęć poznawania świata, budzą też coraz większą samoświadomość. Społeczna strona wspinania, pomimo iż jest to sport indywidualny, jest nie do przecenienia, z reguły bowiem wspinaczki i wspinacze to pozytywni, pełni energii ludzie, których otoczenie oddziałuje mocno i pozwala przekraczać sportowe granice.  

Warto pamiętać, że wszystko powyższe uwarunkowane jest etapami rozwojowymi dzieci i młodzieży i przy dobrze ułożonym treningu pod kątem tych etapów, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych, wspinanie jest doskonałym narzędziem do kształtowania młodego, pewnego siebie człowieka. Wspinanie ma też ciekawą, mocno przyziemną zaletę, otóż odrywa dzieci i młodzież od zbyt częstego używania elektroniki.

_________________________

Autor artykułu: Łukasz Gruszczyński – psycholog sportu, trener mentalny w sporcie, pracujący z dziećmi, młodzieżą oraz seniorami w zakresie wzmacniania i wykorzystania kompetencji mentalnych w sporcie. Pracuje z zawodnikami różnych dyscyplin sportowych, indywidualnych i drużynowych. Autor cyklu artykułów o treningu mentalnym na największym polskim portalu wspinaczkowym wspinanie.pl. Pisał również cykl artykułów dla rodziców min. dla Akademii Piłkarskiej Champions.

Łukasz poprowadzi 5 października na naszej ścianie Warsztaty dla Trenerów.

Całość warsztatów trwa 4,5h, są one kierowane do trenerów dzieci i młodzieży wszystkich dyscyplin sportowych.

Zgłoszenia na warsztaty:
➡️ kinga@bigwall.szczecin.pl

Koszt:
➡️ 90 zł – do 15 wrzesnja.
➡️ 120 zł – po 15 września

Wpłat prosimy dokonywać na ponizsze konto:
Łukasz Gruszczyński
11 1140 2004 0000 3102 7629 9960

Do zobaczenia!