Dzieci i młodzież

Wspinaczka uprawiana na sztucznych obiektach, pod czujną opieką instruktora lub trenera jest całkowicie bezpiecznym sportem. Wspinanie u dzieci jest instynktowne. Stanowi jedno z najbardziej naturalnych zachowań ruchowo – zabawowych, podobnie jak bieganie czy skakanie. Cechuje się nieograniczonym bogactwem form i układów ruchowych. Uruchamia bez mała wszystkie właściwości motoryczne małego człowieka – siłę, wytrzymałość, gibkość, koordynację ruchową. Elementy wspinaczki wykorzystywane są w leczniczej rehabilitacji ruchowej (również osób z niepełnosprawnością, np. osób niewidomych lub z autyzmem). Wspinanie jest sportem symetrycznym, dzięki czemu prawidłowo rozwija się sylwetka; wzmacniają się mięśnie pleców i rąk, co bardzo korzystnie wpływa na niwelowanie wad postawy.

Na naszych sekcjach uczymy dzieci odpowiedzialności za innych, uczymy pokonywać własne bariery fizyczne, psychiczne, słabości i lęki oraz pomagamy nabrać pewności siebie i wiary we własne siły. Wspinaczka jest szczególnie polecana dla dzieci i osób, które nie znoszą monotonii, poszukują nowych wrażeń.

 

Jak wyglądają nasze zajęcia z dziećmi w praktyce?

Rozpoczynamy od rozgrzewki ogólnej, po której następuje część właściwa, czyli wspinaczka. Zajęcia praktyczne przeplatane są teorią, nauką techniki i wiedzy o sprzęcie wspinaczkowym. Na zakończenie wyciszamy się i rozciągamy dla lepszej regeneracji. Zajęcia trwają 1,5 godziny. W ramach sekcji, przez pierwsze trzy miesiące zapewniamy sprzęt wspinaczkowy (uprząż, przyrząd do asekuracji, woreczek z magnezją, linę).